„Информационна война" е част от средствата за натиск, които са извън конвенционалните методи за водене на война, обясни скандалното словосъчетание министърът. Това е част от оценките на Северноатлантическия алианс. В документа няма термин „военна заплаха", има термин „риск". Това обясни пред Нова телевизия служебният министър на отбраната Велизар Шаламанов,който предизвика бурни коментари с пуснатия в сайта на МО документ Визия-2020.
Терминът „информационна война" не означава конвенционална война, обясни Велизар Шаламанов. От думите му стана ясно, че думите, предизвикали скандал у нас, са буквален превод от Information wars.
Не считам, че има противоречия между президента и премиера, каза още Шаламанов.
„Аз не бих си позволил да коментирам думи ничии думи – нито на политиците ни, нито на премиера. Изпълнявам решенията на Министерски съвет“, поясни Шаламанов.
Той заяви, че до момента не е постъпила реакция от нито един наш съюзник в НАТО. „Ние не участваме в предизборната борба и изказванията на политически партии в този аспект са неуместни. Ние имаме ДАНС и нейна задача е да следи за „информационната хибридна война“. Няма да коментирам политически партии, когато сме в предизборна ситуация, ще повторя“, заяви военният министър.
„Основно задължение на специалните служби е да разкриват всякакви опити и рискове за сигурността на България“, посочи още Шаламанов.
В заключение той заяви: „Моето мнение е, че по данните, които са налични в щаб квартирата на НАТО – има сериозни данни за намеса на Русия в помощ на сепаратистите в Украйна, което е недопустимо“