Българската администрация е поставила рекорд по корупция от 1999-та година насам. Това сочи проучавене на Центъра за изследване на демокрацията.
Според него 1 900 000 граждани от пълнолетното население на България, са давали пари, подарък или услуга при взаимодействията си със служители в обществения сектор през последната година. Това означава, че всеки трети или четвърти у нас е бил въвлечен в корупция. Не е изненада, че активната страна при даването на подкуп са били служителите, а не гражданите. Те обикновено откликват на подкуп само, когато такъв им е бил поискан. Проблемът поставя България в групата на страните с много сериозен корупционен проблем, е изводът от събраните данни.
От Центъра за изследване на демокрацията посочват, че от 1989 г. насам осъдените за корупционни престъпления са 100-150 годишно, докато признатите от гражданите случаи са стотици хиляди месечно и това показва ограничените ресурси на правоохранителната система. На фона на това ЦИД констатира и опити за политическо влияние върху работата на контролните органи. „Кулминацията на това въздействие беше достигната при банковата криза в средата на 2014 г., при която прокуратурата и ДАНС на практика попречиха на БНБ да се намеси и да защити интересите на вложителите”, пише в доклада.