Опасността от отровни отпадъци все още съществува – в момента те се унищожават само в Севлиево, Русе, Пловдив и извън страната. Предстои изграждането на специални депа в пет български общини.
Една от площадките ще бъде до Перник на терен от 147 дка до бившата "Стомана".
Опасни вещества съдържат и предмети от бита - боите, лаковете, луминесцентните лампи, старите монитори и кинескопи, батериите, които съдържат олово, кадмий и живак. Ако искате да ги унищожите трябва да ги предадете на специални пунктове. В София такива има, но в страната трудно можете да откриете.
Те може да бъдат унищожени в инсинератор, но това е изключително скъпо.
Най-голям проблем обаче има с отровите от старите лаборатории, в които от десетилетия се пазят хиляди шишенца с отрови, за чието унищожение няма кой да плати. Такива има в Плевен. Пазят се в специално укритие и са събирани в продължение на 50 години. За да бъдат унищожени тези 4-5 хиляди шишенца някой трябва да плати 60 хиляди лева.
Емил Димитров обяснява, че отровите ще останат в укритието, докато Междуведомствената комисия за бедствия и аварии отпусне парите и специализирани фирми дойдат и да ги унищожат – тоест, в рамките на следващите 6 месеца.
„Най-хубавото е че тук са събрани, а в цялата страна стоят безстопанствено в химически лаборатории”, коментира той пред bTV.
Между хилядите шишенца има и 4 с цианкалий. „За съжаление, няма вкус и мирис, разтоваря се във вода и ще умреш преди да разбереш че си отровен. Всичко това нещо трябва да бъде унищожено”, категоричен е Димитров.
Най-трудно в такива случаи се доказва кой е собственикът на опасните вещества. „Обикновено се правят предписания на собственика, има ли осъдени хора, че безстопанствено са се отнесли, не разполагам с такава информация, но обикновено актовете, които налагаме, се обжалват”, обяснява Галя Костова от МОСВ.
Опасни вещества се крият и в частни имоти. Преди дни в пловдивско мазе беше открита бутилка с 6 килограма живак, обезвреден от пожарната. Собственикът на мазето беше изненадан от находката.