Множество незаконни ферми може да са причина за страшния потоп край Бургас, който погуби две жени на пътя и удави рибарското село Ченгене скеле.
"Видяхме, че има много постройки по деретата. В тях се отглеждат животни. Тепърва трябва да извършим много детайлен оглед на цялото трасе по двете дерета, където основно се събира този водосбор и откъдето е дошла голямата приливна вълна", каза кметът на Бургас Димитър Николов. Той обаче уточни, че още е рано да се правят кардинални изводи.
Николов допълни, че огледите и анализите трябва да се направят съвместно от община Бургас и община Созопол, тъй като наводненият район е граничен между двете общини. В Приморско, където загина 27-годишен пастир, няма съмнение, че бедствието е предизвикано единствено от поройните дъждове.
"Всичко, което се случи, е предизвикано от природно бедствие. Нямаме незаконни постройки, няма и човешка грешка. В рамките на една нощ в община Приморско са паднали над 260 литра на квадратен метър", каза кметът Димитър Германов. Двете жени, погълнати от водния ад на пътя Бургас-Созопол, бяха погребани вчера в Бургас. Общината пое разходите по тъжните церемонии, а в града днес е обявен ден на траур. 21-годишната Камелия Красимирова и 69-годишната Недялка Толева загинаха нелепо на път за домовете си.
Община Бургас обяви 8 септември за ден на траур в памет на двете жени, които загинаха при потопа в Бургас миналата седмица, съобщи по-рано кметът Димитър Николов. Отменени са събитията за днес, а флаговете на площад "Атанас Сиреков", както и на входовете на града са спуснати наполовина.