Сутринта на 11 септември 2001 г. 19 терористи отвличат 4 пътнически самолета и разбиват два от тях в двете кули-близнаци на Световния търговски център в Ню Йорк. За по-малко от 2 часа кулите се сриват до основи.
Терористите разбиват третия самолет в Пентагона - седалището на Министерството на отбраната на САЩ в окръг Арлингтън, Вирджиния. Четвъртият самолет се разбива в открито поле в окръг Съмърсет, Пенсилвания, след като пътниците оказват съпротива, преди самолетът да достигне целта си във Вашингтон.
По официална статистика броят на загиналите при атентатите е 2 974 души, без 19-те терористи. Никой от пътниците в отвлечените самолети не оцелява. Основната част от жертвите са цивилни лица от 90 държави. Загиват и полицаи, пожарникари и други спасителни работници.
Президентът на САЩ Барак Обама и известни американци участваха в церемонията, с която през май официално бе открит музеят в памет на загиналите в Ню Йорк в атентата от 11 септември 2001г.Обама заяви: От името на Мишел и от мое име, както и от името на американския народ, за мен е чест да съм с вас в спомените ви, в припомнянето и споделянето. Но най-вече в затвърждаването на истинския дух на 9/11 - любов, съчувствие, саможертва - и в освещаването му за вечни времена в сърцето на нашата нация."
В музея са изложени стотици останки и вещи от трагичните септемврийски дни - от смачканите колони от рухналите небостъргачи до разбитите очила на неизвестен участник в това събитие.
За да стигнат до самия музей, посетителите трябва да слязат няколко етажа под нивото на улицата - на практика в основите на кулите близнаци на Световния търговски център.
Всичко това е резултат на 8-годишни усилия за изработване на концепцията за музея, събиране на останки и вещи и уреждане на многобройни спорове относно това как е най-подходящо да се документира денят, в който в самолетите, разбили в небостъргачите, в Пентагона и в полето край Шанквил, щата Пенсилвания, загинаха почти 3000 души.
Музеят е дело на около 35 000 души, включитено близки на загиналите.