Доста небивалици се изговориха по темата КТБ, заяви по БТВ адвокат Михаил Екимджиев. На 28 юли е повдигнато обвинение срещу Цветан Василев за длъжностно присвояване, което е работно. прокуратурата постанови, че той трябва да бъде задържан за 72 часа, а това беше направено задочно в присъствие на негов адвокат.
За да бъде предаден на българското правосъдие, беше сезиран Интерпол. Установи се, че той е в Сърбия и дали по инициатива на главния прокурор или друга е поискано от сръбските власти той да бъде арестуван. Белградският съд реши, че няма опасност той да се укрие и назначи подписка. Българският съд допусна сериозна грешка, защото прие, че след като г-н Цв. Василев не е реално задържан, той няма право да обжалва своята мярка. Беше допуснато нарушение на чл. 5 от Европейската конвенция за правата на човек, обясни адвокат Екимджиев. Не постфактум, а чрез независимия съдебен контрол. Българският съд е длъжен да контролира законността на прокурорското постановление, настоя той и каза, че нивото е фолклорно и битово, а може и да попречи на завръщането на Цветан Василев.
Г-н Василев е задържан от прокуратурата, а българският съд не се произнесе по законността на прокурорския арест. Затова сръбският съд може и да откаже екстрадицията, смята Екимджиев. Той напомни подобен случай с отказ за екстрадиранена жена от Великобритания у нас. Главният прокурор може да въздейства върху кариерното развитие на съдиите у нас, вкл. и тези, които ще се произнасят по казуса Василев, посочи Екимджиев и каза, че главният прокурор имал специфична роля в скандала с КТБ. Адвокатът не изключи възможност за оказване на натиск.
Главният прокурор, съгласно Конституцията, ръководи прокуратурата; но сам той преди дни наруши закона, като предложи да се приемат някакви неписани правила за КТБ. Сръбският съд има сериозни основания да откаже екстрадицията на Василев, каза Екимджиев.