Ако избирателят обърка своя вот, има право само веднъж да поиска нова изборна бюлетина, но без да показва отбелязаното първия път предпочитание.
Това стана ясно на днешната пресконференция на ЦИК, на която говорителите на комисията обясниха подробно как трябва да гласуваме на предсрочния парламентарен вот на 5-и октомври.
И на тези избори ще гласуваме с бяла, книжна, интегрална бюлетина. Вляво на бюлетината са изписани имената на партиите и коалициите, като можем да изберем нашия фаворит само със знак X или V, изписан със син цвят, припомня нюз. бг.
Отдясно е мястото за преференциален вот, като можем да се опитаме да пренаредим изборните листи на партиите с отбелязване на нашето предпочитание само за един кандидат.
Правилният начин за сгъване на изборната бюлетина е следният - тя се сгъва на две, но да се вижда фабричният номер в долния й десен ъгъл, а след това се сгъва още веднъж.
Бюлетината е валидна само ако има два печата на секционната избирателна комисия.
За гласуването ни е нужен валиден документ за самоличност и трябва да сме включени в избирателния списък.
В тези списъци могат да бъдат дописани хора, които имат постоянен адрес на територията на секцията, но са пропуснати в списъка, ученици и студенти в редовна форма на обучение, хора с удостоверение за гласуване на друго място, както и хора с увредено зрение или затруднения в предвижването.
Напечатаните в печатницата на БНБ бюлетини тръгват за разпространение из страната утре като маршрутът им и графикът остават тайна.
Изборният ден започва 6 часа и приключва в 19.00 часа.