Газопроводът „Южен поток“ от Русия през Черно море до ЕС ще осигури на България 16,7 млрд. евро ползи през първите 25 години експлоатация. Това показва технико-икономическо проучване на „Газпром“, съобщи говорителят на „Южен поток Транспорт“ Яспър Янсен.
В списъка на очакваните ползи влизат бъдещите приходи от транзитни такси, данъците за българския бюджет, непрекъснатостта на енергийните доставки, създаването на допълнителна заетост, квалификацията на кадри. Документ, който да гарантира печалбите на българската страна обаче, все още няма. Въпросът с печалбата трябва да се реши с договора за транзит, който предстои да бъде подписан, уточни Янсен. „Северен поток“ осигурява преки доставки на газ от Виборг в Русия до Лубмин, Германия, по дъното на Балтийско море. Годишният капацитет на съоръженията е за пренос на 55 млрд. куб. м при 63 млрд. куб. м проектна мощност на „Южен поток“.
Делът на „Газпром“ в „Северен поток“ е 51%. Останалите акционери са компании от ЕС - БАСФ (BASF) „Винтерсхал“ - 15,5%, Е.ОН - 15,5%, „Газюни“ - 9%, и „Газ дьо Франс Суез“ - 9%. Газопроводът работи от 2011 г. През него са пренасочени част от потоците, които преди това са минавали през Украйна. Стойността на проекта е 7,4 млрд. евро, пише "Преса" „Беше проблем, че всички ни смятаха за руска компания. Подозираха ни, че искаме да увеличим енергийната зависимост на Германия“, сподели Улрих Лешек, директор по комуникациите в „Северен поток“. За да се промени това, компанията заложила на прозрачност, като предоставяла много информация.