При инцидента в завод „Миджур” в село Горни Лом има много загинали. Не се знае дали са живи всичките 16 души от смяната, която е била на работа.
По първоначална информация сред тях е и синът на собственика. Източник на сайта от Горни Лом съобщи, че хората в селото вече броят жертвите, а в някои къщи оплакват загиналите.
Жертви сигурно има, но никой не може да каже колко са, защото никой не може да влезе в района на взрива. Това каза вътрешният министър Йордан Бакалов във връзка с появилата се информация, че загиналите са поне 10. Никой не знае колко точно работници са били на мястото на взрива, знае се, че са утилизирали мини. Собствениците на фабриката - баща и син не отговарят на телефоните си, най-вероятно са били също в района на взрива. На телефоните си не отговарят и работниците, за които се знае, че са били на смяна. Смята се, че са били 15."Възможно е през нощта над фабриката да бъдат пуснати безпилотни самолети с инфрачервени камери, които да потърсят оцелели и да видят какво е положението. Във фабриката може да се влезе 24 часа след последния взрив и за това ще се търсят доброволци", каза още министърът.
Какво точно е положението и колко са жертвите може да се разбере не по-рано от утре.
Районът е отцепен, не се допускат хора, които да влизат и излизат в самия периметър на завода. Лекарските екипи също са там, както и следователите, които трябва да направят разследването”, каза Бакалов.
„За голямо съжаление, все още има вторични взривове. След последния взрив можем да влезем 24 часа по-късно. Лошото е, че взривът е станал по-късно, денят вече е по-къс. С министър Шаламанов се разбрахме, че ще използваме по всяка вероятност безпилотни самолети, които да огледат района, както и роботи, които ще могат да влязат в периметъра преди тези 24 часа, както и друга техника, добави той.
В ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ заседава оперативен щаб във връзка с инцидента в Горни Лом, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Към 22.00 часа районът около фабриката за боеприпаси продължава да бъде отцепен. На място са разположени екипи на пожарната, полицията и Бърза помощ. От съображения за сигурност спасителни екипи ще влязат във фабриката за боеприпаси не по-рано от 24 часа след като бъде регистриран последния взрив. Утре в светлата част на денонощието ще бъде извършено разузнаване на терена чрез използването на безпилотни самолети и специализирана техника.
В ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ заседава оперативен щаб, който анализира ситуацията и набелязва конкретни действия за обезопасяване на района и гарантиране сигурността на гражданите и спасителните екипи.