Ограничаване на движението на старите автомобили чрез по-високи данъци и екотакси, предлага комисар Алекси Стратиев.
Около 400 000 автомобила се регистрират годишно, каза комисар Алекси Стратиев, началник отдел "Пътна полиция" към Главна дирекция „Охранителна полиция”, цитиран от Агенция "Фокус". През 2007 г. са регистрирани близо 420 хиляди автомобили, от които 20 - 25 % нови.
„Има изключителен бум. И миналата година, а и тази продължава да се увеличава паркът от автомобили. Вероятно към края на годината ще имаме 3-милионен парк на автомобили. Такава е прогнозата", каза Стратиев. За сравнение той посочи, че ако за миналата година бройката е 420 хиляди, за предходни години тя е била не повече от 200 хил., а за още по-предишни години - около 50 – 100 хил. автомобила годишно.
Според Стратиев броят на старите автомобили намалява за сметка на не толкова старите превозни средства:
снимки Вяра Йовева
„Тоест намаляват тези над 20-годишна възраст, но броя на автомобилите около 10–годишна възраст се увеличава и се запазва. Все още има доста стари автомобили. Те не са използвани и са изключителни рискови поради факта, че са стари и им липсват много от параметрите, които по-съвременните автомобили имат като пасивна безопасност. Второто е това, че водачите им не ги ползват редовно и включването им в движението е свързано с доста рискове”.
Началникът на отдел "Пътна полиция" към Главна дирекция „Охранителна полиция” беше категоричен, че възрастта на колите не може да се ограничи с административни мерки. „Имаше период в който в България бяха ограничени автомобили, които са над 10-годишна възраст и се оказа, че това не е издържано от всяка гледна точка. Ние вече сме членки на ЕС и не можем да ограничаваме свободното движение на хора и стоки, но това може да се постигне чрез данъци и екотакси, чрез технически прегледи", обясни Стратиев.