Поведението на държавния глава по отношение на Русия е изключително безотговорно и несериозно. Да се говори така за една велика сила, която е сред световните фактори, които определят бъдещето на света, е смехотворно. Дори ЕС и САЩ не си позволяват подобен тип обвинения, коментира пред Фрог нюз председателят на форум "България - Русия" Светлана Шаренкова.
Плевнелиев твърди, че Русия е една агресивна държава, че Путин е държавник, който живее в 19-ти век. Подобен език е неприемлив в 21-ви век, това е езикът на блоковото мислене и на Студената война. От тази гледна точка президентът ни вкарва в една вътрешна нестабилност, тъй като ще започнем да се обясняваме кой го подкрепя и кой не. Мисля, че много хора ще му искат оставката и ще започне процедура по импийчмънт. Това е вредно за България във външнополитически план, тъй като има дългосрочни последствия.
Още няма конфликт между България и Русия, а размяна на реплики. Мисля, че е невъзможно да се стигне до конфликт. Плевнелиев не е човекът, който ще прекъсне вековни отношения между два народа, категорична е Шаренкова.
Плевнелиев е държавен глава, затова няма право да си позволява пристрастия, няма право да говори за свой колега президент по такъв обиден начин. Усилията на руския президент и дипломация в последните години спасиха региони и света от много въоръжени конфликти.
Санкциите срещу Русия бяха взети под много силен натиск на САЩ. Интересът на САЩ е да бъде притискана Русия, да няма диалог между ЕС и Русия. България трябваше да има свой глас в ЕС, тъй като ние сме единствената славянска и православна държава в общността. Логично би било да отстояваме по-различна позиция, така че да омекотим общото решение на ЕК и пробивът, който се случва в момента. Виктор Орбан в Унгария, чехите, словаците, финландците казаха, че ще започнат да отменят санкциите срещу Русия.
Репликите между вицепрезидента Рогозин и Външно не бяха на ниво. Но да обърна внимание, че Рогозин се изказа след като излязоха безумните и смехотворни твърдения на Плевнелиев в германската преса. Всички знаят, че ние сме суверенна държава, че ние сме членка на ЕС, това напомняне говори за слабост, смята Шаренкова.