Очаквам доклада на трите одиторски фирми, които са сред най-реномираните в България, очаквам той да е достатъчно сериозен, заяви по БТВ икономистът Владимир Кароле по темата КТБ.
Ако докладът за състоянието на банката е положителен, то ще е възможно пазарно решение за справяне с кризата в банката и предприемане на действия по оздравяването й от страна на настоящите или евентуални нови акционери. Това, което е сигурно към момента е, че влоговете на хората до 100 хиляди евро са гарантирани при всякакво развитие на казуса с КТБ.
Българската банкова система като цяло е ликвидна дори може и да се каже свръхликвидна. Няма обаче банка в света, включително и в България, която, ако нейните акционери изпаднат в паника, да не се изправи пред възможността за фалит.
Първия етап в случая с КТБ е, че трябва да се види дали тя може да бъде оздравена, дали има решения, по които тя да бъде отворена и всякакво предварително говорене по темата не помага в никакъв случай.
Това, което разбрах вчера по отношение на доклада на трите одиторски фирми за състоянието на КТБ е, че криенето и неказването на цялата истина продължава, заяви адвокат Веска Волева. Лицензът на една банка се отнема, когато в продължение на седем дни имаме наличие на невъзможност тя да плаща поискани от нея суми и затова не смятам, че отнемането на лиценза е най-важното в случая с КТБ, а по-скоро как трябва да се постъпи оттук нататък. Това, че в момента си говорим по този начин за случващото се в банката очевидно някой в случая не си е свършил работата. Разбира се, че КТБ е била държана под похлупак от страна на държавата, но това се отнася и за всички банки в страната, след като беше премахната наказателната отговорност на банките при раздаването на необезпечени кредити. В момента отново се прави опит да се замете истината за това кой е виновен за случващото се в КТБ, с какви пари е била подпомогната например и ПИБа и ред други неща, които се случват в страната, каза адвокат Волева.