Това твърди вицепремиерът М. Плугчиева, според която не бива да се слага черен етикет на България. Замерянето с недопустими компромати и политически некоректни действия не водели до нищо добро.
До края на годината ще стане ясно дали България си е свършила работата след критиките в доклада на ЕК от месец юли и дали трите предприсъединителни програми ФАР, ИСПА и САПАРД ще останат за сметка на ЕС или на националния бюджет, обяви по Дарик радио вицепремиерът Меглена Плугчиева. Евродокладът бил израз на критичната солидарност на Евросъюза към България, с ясно дефинирани проблемни сфери. Според Плугчиева еврочленството ни не е авантюра, а предимство. Тя обяви, че не бива да има вторачване в слабите ни места, и хвърляне на всичко под общ знаменател, както и не трябва да се слага черен етикет на България.
Когато са имали кризи, другите страни се обединяват, а ние се замеряме с недопустими компромати и политически некоректни действия, които не водят до нищо добро, коментира дословно Плугчиева. Тя разкри, че у нас се работи със 7% от средствата по структурните фондове и с 10% от тези по Кохезионния фонд. Цялото ползване на средствата от присъединителните фондове се измествало обаче заради евродоклада, а колкото повече напредвало времето, толкова повече намалявал шансът до 2013 година да се усвои максимумът от парите.
Плугчиева попита какво се очаква да стане до 30 ноември, за да не бъде наказана България заради боклука на София. Конструктивният диалог между общината и правителството бил най-необходим в този случай, както и да не се политизира проблема, защото така нямало да се реши.