Лидерът на ДПС Лютви Местан е изпратил писмо на председателя на Европейската народна партия Жозеф Дол срещу разговорите между ГЕРБ и Патриотичния фронт. Преди седмица Дол беше в България и след разговор с основните политически сили призова за правителство без Патриотичния фронт.
"Ние приехме с дълбоко удовлетворение вашето послание към ГЕРБ и към Реформаторския блок да не допускат под каквато и да е форма обвързване с Патриотичния фронт, чиито идеи и политическа програма и вие, и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов определихте като "неприемливи". С безпокойство наблюдаваме как веднага след вашето отпътуване от страната опитите за сближаване във формула за общо управление между ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт продължиха и дори представители на Патриотичния фронт неприкрито заявиха, че целта на подновените срещи и евентуално партньорство е изолацията на либералната партия ДПС по пътя на етно-религиозната нетърпимост и омраза", пише Местан в писмото си до Дол от 3 ноември, но обявено днес на страницата на ДПС в интернет.
Според Местан създаването и поддържането на разломи чрез противопоставяне на етноси и конфесии е практически взривяване на гражданското общество и подриване на върховенството на закона чрез замяна на политиката на интеграция с политика на дискриминация и сегрегация. Подобен род политики са особено рискови на Балканите особено в контекста на цивилизационните разломи, пред които е изправен светът сега (Украйна, ИДИЛ и пр.), посочва Местан.
За ДПС е важно българското общество със свои демократични ресурси, но и с помощта на демократичните европейски партии да намери сили и да се противопостави на легитимирането на националпопулизма като "модерен патриотизъм".
"За нас ще бъде политически полезно и граждански особено ценно диалогът, който започнахме в София, да бъде продължен и на европейско равнище между ЕНП и АЛДЕ. Примерът на проблемите на България и опитът на либералната партия ДПС като генератор на българския етнически модел могат да бъдат добра основа за диалог не само по българските, но и по сложните проблеми от целия балкански регион, който макар и със закъснение очаква пълноценното сбъдване на своята евроинтеграционна мечта – да живеем заедно с различията си в една обща, обединена Европа", написа още Местан.