Сборник с изследвания по демографските въпроси на академични и университетски светила, служители от министерства, от институти, представители на национални и международни неправителствени организации ще се връчи на новия кабинет. Той съдържа доклади от форума „Демографската ситуация и развитието на България” през февруари. Негов организатор бе Института за изследване на населението и човека към БАН.
Нашето намерение е като се сформира новото правителство да им изпратим сборника, който предлага конкретни мерки. Аз се занимавах със заетостта и пазара на труда, каза доц. Кремена Борисова.
Работната сила намалява. Начинът да се компенсира това е да се повиши качеството. Технологичното обновление на икономиката ще доведе до увеличаване на квалифицираната работна сила и оттам на производителността на труда. Трябва да има адекватна оценка на труда на специалистите, включително заплащането, което ще позволи да се съхранят българските специалисти и да се привлекат такива от чужбина. Трябва да се увеличи качеството и адекватността на висшето образование, така че то да отговаря на потребностите на икономиката, на изискванията на пазара на труда. У нас 2 пъти е по-висок делът на завършилите висшисти, които не са си намерили работа за 3 години. Средният европейски показател е около 5, а нашият е 11%. Това значи, че всеки десети не може да си намери работа, сочи доц. Борисова.
Трябва да се въведе система, която да оценява адекватността на предлаганите обучения. Има много начини за увеличаване на квалификацията, но доколко те са адекватни на търсенето на пазара на труда, трябва да се прецени. Трябва да улеснм хората в ориентирането им, които ще го ползват, допълни Борисова.