Института за модерна политика обобщи няколко основни индекса и класации, базирани на различни социални, икономически и политически индикатори, които се измерват регулярно от авторитетни чуждестранни и международни организации, които дават отговор на въпроса „Къде сме ние?“:
- Класация на „Провалили се държави” на Fund For Peace за 2013 г. Тази класация се формира след проучване и сумиране на отделни индекси: демографски натиск, наличие на бежанци, протести и обществени недоволства, емиграция, неравно икономическо развитие, икономическо западане, правителствена легитимност, публични услуги, човешки права и върховенство на закона, охранителни ведомства, фрагментираност на управелнието, външнополитическо влияние: България заема последно място от страните от бившия Източен блок.
- Свобода на пресата на „Репортери без граници“ за 2014 г.: България заема 100-но място - далеч след всички европейски държави.
- „Световен доклад за щастието” на ООН за 2013 г.: България е на 144-то място от общо 156 държави, включени в класацията.
- Класацията по социален прогрес за 2014 г. - степен на полагане на грижи от страна на държавата за обезпечаване на нуждите на гражданите: България е на едно от последните места в Европа, като след нас остават само Албания, Македония и Румъния.
- Индекс „Къде да се родиш?“ на The Economist за 2013 г.: България е на последно място от всички държави в Европа.
- Индексите на ОИСР за ценностите, които са водещи за обществото за 2014 г.: в сравнение с другите държави, изследваните граждани от България по правило класират като най-голяма ценност доходите и работното място. В повечето от останалите държави, за които е измерван индексът, приоритет има образованието, а едва след това е работното място и накрая доходите.