В парламентарния правилник ГЕРБ се опитва да узакони лошите практики, които прилагаше в 42-то Народно събрание. ГЕРБ се опитва да ограничи правата на опозицията и буквално „да й запуши устата”, като тези предложения не са насочени само към опозицията, а и срещу по-малките партии, които са част от новото управляващо мнозинство. Това каза пред журналисти в Смолян депутатът от БСП лява България Мая Манолова.
„От ГЕРБ предлагат Народното събрание да заседава и без кворум. Вярно е, че в предния парламент ГЕРБ отсъстваха от работа с месеци, но идеята да се узакони не ходенето на работа, наистина ми изглежда доста скандална”, каза Манолова и допълни, че се надява това да не се подкрепи от парламента. Манолова каза още, че се ограничава възможността на опозицията и на парламентарните групи, извън управляващата, да предлагат законопроекти да бъдат включени в дневния ред.
Според нея ГЕРБ искат да намалят времето за изказване. Предлагат при обсъждането за второ четене времето от 5 минути да бъде ограничено на три минути, а при обсъждането на законопроектите на първо четене да се увеличи времето на ГЕРБ и да се намали времето на всички останали групи.
Манолова каза още, че се прави опит да се променят и други процедури и посочи като пример, че личните обяснения ги пращат в края на пленарния ден, като се прави и опит да се ограничи парламентарния контрол. По думите й се намалява също възможността на народните представители да задават въпроси и питания и от четири досега те ще станат на две питания.
„Прави се опит да бъдат опънати чадъри над министрите и членовете на Министерски съвет като заплахата за санкция на народен представител, който не се е държал уважително към член от Кабинета е отстраняване от три пленарни заседания, в които той може да има важни изказвания”, каза Манолова. Народният представител каза още, че се прави и плах опит да бъде ограничено участието на гражданите в работата на парламента, като се отнема възможността за достъп на граждани до заседанията на парламентарните комисии. Манолова заяви, че в Смолян за първи път коментира тези промени, тъй като досега не е имала възможност да се запознае с тях.