Трудно можем да посочим дата за присъединяването на България към Шенген. Това отговори президентът Росен Плевнелиев на въпрос кога има реална възможност България да се присъедини към Шенген, пише Фокус . По думите на Плевнелиев това би трябвало да стане скоро, като уточни, че зависи от нас и от постигането на политически консенсус на европейската сцена.
Държавният глава допълни, че действията на новоизбраното правителство също имат роля по този въпрос. „Аз съм оптимист, че все повече и повече в европейските столици ще надделее ясното разбиране, каквото отдавна сме видели и получили от нашите унгарски приятели. Те казват категорично това, което и Европейската комисия – Българи е технически готова. Справяме се по най-високите стандарти за пазене на външни граници доста по-добре от други държави на ЕС и на шенгенското пространство”, посочи Плевнелиев. Той допълни, че Унгария застава обективно на наша страна и казва, че Шенген е ясен механизъм, базиран на ясни правила, които България изпълнява, заради което тя трябва да се присъедини към шенгенското пространство. „Надяваме се и в други държави да получим същото разбиране, същото ясно и категорично отношение към правилата в Европа, такова какво демонстрират нашите унгарски приятели”, каза още Росен Плевнелиев.
Росен Плевнелиев: Унгария и България са на челните места в ранглистата на ЕС за държави, в които има най-голям ръст на бежанците
Темата с миграцията и бежанците бе важен въпрос от днешните разговори. Унгария и България са на челните две места в ранглистата на Европейския съюз за държави, в които има най-голям ръст на бежанците, допълни президентът Росен Плевенелиев, след срещата си с президента на Унгария - Янош Адер. „В Унгария ръстът е над 10 пъти, в България над 8. Ние заемаме най-високи позиции по това отношение”, обясни Плевнелиев и допълни, че това е един сериозен проблем, който се отчита от двете държави.
„Ние сме изключително благодарни на Унгария за подкрепата, която оказа за справяне с бежанския проблем от Сирия, а именно получихме финансова подкрепа в размер на 40 000 евро, която сума беше предоставена през 2013 година”, посочи държавният глава. По думите му този емиграционен натиск може да намери решение в рамките на европейския контекст, тъй като това е общ европейски проблем - дълго трайно явление, което изисква обши мерки и адекватно финансиране.