Проверка в 13 болници в страната установи нарушения в обществените поръчки. Десетки са предпоставките за корупция в здравеопазването, сочат данните от доклад на Центъра за борба с корупцията. През последната година и половина са проверени 13 болници в страната, като са установени редица нарушения при обществените поръчки.
Директорите на лечебните заведения не са провеждали задължителните публични търгове, предаде НТВ. По-голямата част от обществените поръчки пък са били неоснователни за лекарства, които не са необходими. Затова от Центъра за борба с корупцията предлагат централизирано провеждане на електронни обществени поръчкиза лекарствата, предназначени за лечебните заведения с над 51% държавно участие.
„Според нас възможността за контрол при централизираните търгове е много по-голяма. Но тук стои въпроса за електронизацията, която ще открие много по-добри възможности. Имам предвид и електронната здравна карта, електронната рецепта – всичко да бъде включено в единна информационна система”, обяснява директорът на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност Бойко Великов.
Според експерти обаче такива централизирани търгове е имало до преди няколко години и това крие сериозен риск от недостиг на лекарства, както се случи с шествалентната ваксина.