Да се хване телефон в затвора не е изненада за мен и на Запад го има проблемът. Притежаването на телефон до измамата е една крачка. На ден се намират по 10-15 телефона. Мерките да се спре това са скъпи - необходими са заглушители, коментира пред Фрог нюз бившият заместник-министър на правосъдието Димитър Бонгалов.
Телефоните са заплаха за сигурността на затворите. С тях може да се организира бунт едновременно в 13 затвора, може да се организира нападение отвън и отвътре едновременно.
Обикновено политическото ръководство винаги хваща началника на затвора, за да удовлетвори общественото мнение. Много е лесно да накажеш началника на затвора, включително и да го смениш.
Когато избягаха през пролетта двамата затворници от централния затвор, зам.-началникът по сигурността носи пряка отговорност. Неправилно е да се наказва шефа на затвора, смята Бонгалов.
Съотношението на личния състав на затвора е 1:2 и понеже са на 3 смени има недостиг на надзиратели. Не може да се извършват постоянните проверки, които са необходими. Тараши се правят в килиите – понякога при тях се чупят мивки, правят се дупки. Във вътрешната изолация се крият телефони и за да се намерят, тя се троши, каза още бившият зам.-правосъден министър.