Новините на турски са нещо твърде тъпо и излишно. Освен това коства обществен ресурс. Това каза депутатът от ПФ Искрен Веселинов по Нова тв.
В нашата Конституция пише, че официалният език е българския . Между 20 и 40 хиляди човека гледат новини на турски език. Защо не предложат да се излъчват новини на 40 диалекта на цигански език. Целта на една мисия е да обединява нацията, да утвърждава българския език и да го популяризира. Не смятаме, че етносите трябва да се изявяват през националната телевизия. Нямаме нищо против да има канали на турски език, но да не се използва националната телевизия. Българската държава харчи пари, с които дезинтегрира обществото. В България няма национални малцинства, а етнически. Тези новини са символ на заиграване с етническата карта, обясни Веселинов.
Марина Стоянова от СЕМ контрира, като заяви, че в Конституцията има член, който не ограничава българските малцинства да ползват своя език, а ги насърчава. Политиците се заемат с тема, която може да е експлозивна. Оставаме голяма част от българското общество със сигнали на неприемане и отблъскване. Има цели канали в Германия на турски език. Тези новини у нас не са ефективни, защото не достигат до онази част на обществото, за което са преназначени. В 16 часа няма достатъчно хора, които да гледат. Целта да информира хората не се постига. Нека хора с турски имена да представят новини на български. Юксел Кадриев не дразни с името си, а всички броят колко лапсуса е направил. Журналистите, които работят в турските редакции трябва да бъдат интегрирани и да представят новините на български, категорична е Стоянова.