Австралийският град Бризбейн се подготвя за срещата на върха на 20-те най-развити икономически страни в света. На двудневният форум лидерите от Г-20 ще обсъждат икономическото развитие и нови стратегии за глобалната икономика да устоява на бъдещи сътресения.
Природозащитници обаче протестираха срещу липсата в дневния ред на въпроса за климатичните промени. Близо 400 активисти заровиха глави в пясъка на плажа, за да покажат каква според тях е позицията на австралийското правителство, заяви Идън Теън от организаторите:
Г-20 започва този уикенд и решихме, че това е доста забавно и въздействащо послание към нашето правителство. Това всъщност смятаме за политиката им в момента. Светът действа, а ние сме си заровили главите в пясъка, съобщи БНР.
Споразумението между САЩ и Китай да намалят въглеродните емисии увеличи натиска върху австралийските управляващи да променят политиката си за климата. Премиерът Тони Абът многократно е критикуван за отмяната на данъка върху въглеродните емисии и намаляването на възобновяемата енергия.
Американският президент Барак Обама ще отпусне 3 милиарда долара за фонда на ООН, подпомагащ най-бедните държави в борбата им с климатичните промени, съобщи представител на администрацията във Вашингтон. В наш национален интерес е да помагаме на уязвимите страни да изградят система за отпор на климатичните промени, е заявил източникът малко преди Обама да замине за срещата на Г-20 в Австралия. Очаква се американският президент официално да обяви дарението на среща на фонда в кулоарите на форума на Г-20.