МИНАЛО


Хералд Трибюн написа за Георги Китов, откривателят на Тракия

28 14492 18.09.2008
Хералд Трибюн написа за Георги Китов, откривателят на Тракия

Известният археолог Георги Китов, чийто открития „осветиха” културата на древна Тракия, почина от инфаркт на 65 години в Старосел миналата неделя.




Въпреки че беше всепризнат експерт в областта си, неговите методи, в частност използването на булдозери и мотики при изкопни дейности, бяха оспорвани от по-педантичните му колеги. Той откри голям брой могили в местността, известна като Долината на тракийските царе в централната част на България. Той също откри антични гробове в Стрелча и гробницата на Цар Севт III до Шипка. Той колекционираше тракийски бижута, оръжия и скулптори. Бронзовата мъжка глава с очи от скъпоценни камъни се счита за едно от най-значимите му открития. През 2004 г. той открива разчленен скелет, внимателно поставен в гробница. До него се е намирала златна маска, тежаща почти 1 кг. След това откритие целият свят е във възторг. „Не е възможно,” изказва се той пред голям брой медии. „Никой никога не е виждал златни маски с такава форма и тегло.” През 2005 г. сп. Тайм нарича откритието „едно от най-сензационните в последните години.” Гърците са считали траките за варвари още преди Тракия и Троя да се обединят срещу Гърция в троянската война.

zl_maska.jpg  снимка Вяра Йовева

Но скелетът, открит от Китов доказва, че траките са били също толкова умели в металообработката като троянците. Те са били войни, които са вярвали в живота след смъртта. Критиките, отправяни към Китов не са били ограничени до използването на булдозери и мотики. През 2005 г. списанието „Archaeology” (Археология) поставя неговия професионализъм, академичната му подготовка и бизнес етика под въпрос. Авторът на статията в списанието го уличава, че поддържа контакти с хора, заподозрени в кражба и незаконна търговия с антики. Китов отдава дължимото на своите критици. „Аз съм герой за някои хора и злодей за други,” казва той. „Някои ме възхваляват за това, което съм направил за траките, а други считат, че съсипвам могилите.” Той твърди, че е прецизен дотолкова, че е изравял единични мъниста без да ги повреди и добавя, че булдозерите са необходими като превенция на набезите на иманярите, които работят с автомобили за оф-роуд и високотехнологично оборудване. На шестия ден от олимпийските игри в Атина през 2004 г. Китов открива монета, която според него изобразява олимпийски гребец. Казва пред Ройтерс, че я посвещава на състезателите по гребане в Атина. Според Archaeology той „пропуска да спомене, че в древността гребането не е било олимпийска дисциплина”.

International Herald Tribune

Превод: Даниела Кирова, Frognews.bg 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама