След 1 януари 2015 г. областните управители ще имат право да санкционират офшорките, които притежават земя у нас. Има много дружества, които са в такава позиция, а те до края на годината трябва да решат какво ще правят със земята си.
Така че това са последните два месеца, в които те могат да отрегулират и да влязат в нормите на закона, посочи в интервю за „Фокус” Христо Цветанов, член на УС на „Институт за агростратегия и иновации”. Според него това няма да се отразя пряко на бранша земеделие, но ще натисне цената на земеделската земя надолу заради голямото предлагане. Освен това в последните две години не се печели много от зърнопроизводството, а зърнопроизводителите като едни от основните купувачи не могат да си позволяват, както предходни години, сериозно да са на пазара и да продължава тенденцията на нарастване на цената заради конкуренцията.
„По-скоро, купуването е свито и оттам се изхожда, че ще има не толкова голям обем на сделки. Предполага се спад в цената на земеделска земя”, коментира още експертът. По думите му единствено царевицата е водеща по рентабилност, но останалите култури в общия пул на зърнопроизводството изостават.
Според него за бранша е важно час по-скоро новата Програма за развитие на селските райони да заработи. „С уверението на новото ръководство, смятаме, че началото или средата на следващата година ще започнат някои от мерките”, посочи още Цветанов.