Синът на Баба Марта и внукът на траките днес ще прескочи своето последно стъпало към Рая. Вечна му памет!
Днес ще бъде поклонението пред тленните останки на титана в българската археология Георги Китов. Поклонението ще започне в 10,30 часа в Археологическия музей на БАН.
Той почина внезапно на 65-годишна възраст от сърдечен удар. Роден е на 1 март 1943 г. в Дупница. Занимава се с откриване и проучване на археологически обекти от времето на Античността и Древна Тракия. След като завършва история в Софийския университет „Климент Охридски“ (1966), специализира история на изкуството в Ленинград (1974-1975). Oт 1971 година работи като уредник в Археологическия музей и институт към БАН.
През последната четвърт на 20 век е направил множество значителни открития, свързани с културата на траките. Сред тях са гробниците в (Жаба могила) при Стрелча, религиозният комплекс - хероон край село Старосел, откриването на 673-грамовата златна маска на тракийски владетел, гробницата на цар Севт ІІІ в могилата Голямата Косматка близо до Шипка, както и Александровската гробница до Хасково, украсена с уникални стенописи от средата на ІV век пр. Хр., и много други. Доктор на историческите науки от 1977 година и старши научен сътрудник от 1990 г. Председател на Общото Събрание на Археологическия институт с музей при БАН от (1992). От 1995 година преподава като хоноруван доцент в Нов български университет. Основател и ръководител от (1972) на археологическата експедиция ТЕМП (преди ЕПОС и ЕТАП). Автор на над 200 статии и десетина студии върху историята, археологията и религията на траките. Сред присъстващите на погребението ще бъде и преподавателят по антична литература в СУ Симеон Хаджикосев, който заедно с таткото на Мисионис край Търговище беше сред най-големите приятели на Китов.
снимки Вяра Йовева