Изминалият летен сезон, както и последният зимен, българският туризъм бе в изключително тежка ситуация. Зимата бе безснежна, а лятото дъждовно, свързано с природни бедствия, отнесена инфраструктура, разрушена суперструктура, включително и туристическа, човешки жертви. Имахме най-тежкия туристически сезон от началото на 21 век, коментира пред Фрог нюз Румен Драганов, председател на Института за анализи и оценки в туризма.
Относно предстоящия зимен сезон очакванията са изключително положителни. Прогнозите се движат между 5 и 15% ръст и хубава снежна зима. Повече се акцентува и на проблемите, които са възможни при по-обилен снеговалеж. Спомняме си зимата на 2011-2012 г., когато беше затворена републиканската пътна мрежа, както и пътищата и в съседни държави, което затрудни движението.
Българският туризъм показа, че е абсолютно на ниво и готов да срещне всякакви предизвикателства, тъй като през изминалата 2011-2012 г. зима работеха всички 280 уреда за сняг. Основните зимни ски курорти в страната съвместно с балнео, спа и уелнес туризмът и културния туризъм и всички други форми на туризъм, които предлага България през зимния период, бяха обслужили 1 250 000 чуждестранни посетители. Очакваме практически през предстоящия зимен сезон посетителите да надхвърлят близо 10% числата, които имаме като туристи през изминалия зимен сезон.
За коледните и новогодишните празници българите предпочитат по-топли и екзотични места, но те могат и ги намират и в България в хотелите, предлагащи балнео, спа и уелнес туризъм, топла минерална вода, топли басейни и различни процедури, свързани с кални вани. Това се предлага в Поморие, Велинград, Хисаря, Сандански, Кюстендил, Вършец и десетки други места. Една малка част от българите, които могат да си го позволят, пътуват и по екзотични дестинации. Неотдавна се правеше проучване колко хора от Варна ще изберат екзотични дестинации, проф. Стоян Маринов, директор на варненския Колеж по туризъм, посочи, че не повече от 20. Най-много българи ще бъдат на топло покрай минералните извори.