За първи път се ограничава правото на народните представители да предлагат точки в дневния ред. Защо сега се опитвате да ограничите една от малкото възможности на народните представители от опозицията, възмути се депутатът от ДПС Четин Казак.
„Нека да мислим не само за днешния ден, а и за утрешния и да не правим онова, което след това не бихме искали на нас да ни се случва. Апелирам към разум и предлагам да отпадне изречението от ал. 3 от предложения текст от комисията”, каза Четин Казак.
Текстът гласи, че при отхвърляне на предложението от Народното събрание, народните представители и парламентарните групи могат да правят същото предложение не по-рано от един месец. Според предложението на комисията по Правилника за организацията и дейността на Народното събрание по предложение на председателя се приема програма за една или две работни седмици. Предложения за включване на точки в предстоящата програма могат да се правят писмено до председателя на Народното събрание от народните представители и парламентарните групи до 18 часа на деня, предшестващ пленарното заседание, на което ще се гласува предстоящата програма.
Всеки народен представител може да предлага по една точка от дневния ред на Народното събрание при едноседмична програма, а при двуседмична програма – до две точки от дневния ред. Като точки в предстоящата програма могат да бъдат предлагани и законопроекти, и проекти за други актове на Народното събрание, по които няма постъпили доклади. При отхвърляне на предложението от Народното събрание народните представители и парламентарните групи могат да правят същото предложение не по-рано от един месец.
Устни предложения не се допускат. В изключителни случаи председателят може да предложи промяна в дневния ред в началото на пленарното заседание. Не могат да бъдат обсъждани въпроси, които не са включени в дневния ред.