ХI и XII клас ще бъдат по желание. Последните две години гимназия ще се посещават задължително само от тези, които държат да следват. Останалите могат да придобият професия в края на Х клас и да получат първа гимназиална степен, гласи новият проектозакон за образованието, който вече е внесен в Народното събрание. Законът ще влезе в сила от следващата учебна година.
Дипломата ще се издава след успешно издържан изпит "външно оценяване". Досега такова препитване, познато като "малките матури" имаше в IV и VII клас. След XII клас ще се издава диплома за завършен втори гимназиален етап при успешно положен Държавен зрелостен изпит по два предмета - "Български език и литература" и втори по избор.
Основното образование става факт след VII клас, когато ще се издава свидетелство. Двата етапа на основното образование - начален и прогимназиален, приключват с външно оценяване. Новото е, че учениците до III клас ще ходят на училище без бележници и няма да получават количествени оценки.
В правилника е записано още, че детската градина става задължителна за 5-годишните. На 7 години децата тръгват в първи клас, като образованието става задължително до 16-тата годишнина или Х клас.
За да могат да учат и младежите от малките населени места се създават така наречените обединени училища - от I до Х клас. Те ще се сформират предимно в малките населени места, където пътуването до големите градове е трудно.
Предвижда се и засилване на санкциите за неявяване в училище. Родители ще бъдат глобявани от 50 до 150 лв. при първо провинение и от 100 до 500 лв. при второ.