Правителството трябва да изготви дългосрочна стратегия за развитие на България, но досега то действа на парче. Най-важното в момента е как ще бъде изготвен бюджетът за 2015 г.Около тази позиция се обединиха икономистът проф. Боян Дуранкев и бившият зам.-министър на финансите Любомир Дацов в разговор пред БНТ.
"Ако иска правителството да оцелее и да се развива България, трябва България да се развива много по-интензивно. Правителството трябва да представи не просто бюджет за 2015 г., а цялостна стратегия за развитие на България през следващите няколко години. Стратегия за икономиката, за обществото и за обикновения човек. Ако правителството не представи такава стратегия, а се опре на някакви догадки, догодина ни чакат сериозни протести", прогнозира проф. Дуранкев.
Според Дацов това, което се случва през последните седмици показва, че нищо не се е променило, че се работи на парче. Предишното правителство беше критикувано, че няма политически меморандум за коалиционно споразумение. В момента правителството няма такова споразумение и всеки министър действа по свое усмотрение. Той даде пример как министърът на финансите прави едни изявления за социалната сфера за 2015 г. а вицепремиерът Калфин излиза със заклинания за политиката на доходите. Правителството няма много време но трябва да направи програма за работата си. Защото това е абсолютно работа на парче, подчерта Дацов.
Дуранкев заяви, че трудно се прави бюджет, ако се прави от орел, рак и щука. Според нето трябва да българинът да може да види своята перспектива за в бъдеще. Ако това не се направи, всеки обикновен българин ще отиде на мизерна заплата от 1000 евро в Западна Европа, само и само да оцелее. На въпрос способно ли е това правителство да напише стратегия за развитие, Дуранкев отговори, че колкото той като икономист може да управлява правосъдното министерство, толкова и един юрист може да управлява икономическото ведомство. Очевидно е че оркестърът няма партитури пред себе си. Въпросът за минималните и средните доходи е висящ, добави той.
Според двамата анализатори е достатъчно да погледнем Румъния, където има икономически растеж, намалена е корупцията, икономиката й се развива. Достатъчно е, че сме в ЕС и трябва да ползваме добрите европейски практики, подчертаха те.