Депозитите в банките вече са с близо 3 млрд. лв. повече от отпуснатите кредити, сочат данните на БНБ към края на октомври. Банките са пълни с пари, което е причина да дават лихви по депозитите под 2% на годишна база.
До преди две години обемът на банковите кредити значително изпреварваше привлечените влогове. От август 2013 г. насам обаче депозитите набират преднина през заемите, която расте с всеки месец. Ниските лихви доведоха почти до замръзване на обема на депозитите. През октомври влоговете в банките се увеличиха само с 38 млн. лв. до 58,948 млрд. лв., при положение, че през силните за спестяване месеци те нарастваха с по 300-500 млн. лв. В същото време заемите дори отчитат спад през октомври с 39 млн. лв. до 55,983 млрд. лв.
През октомври депозитите на нефинансовите предприятия нарастват с 121 млн. лв. до 16,332 млрд. лв. Влоговете на гражданите също отчитат ръст - със 115 млн. лв. до 39,298 млрд. лв. В същото време обаче депозитите на финансовите предприятия се понижават със 197 млн. лв. до 3,319 млрд. лв. За разлика от депозитите, при които се отчита ръст както на спестяванията на гражданите, така и на бизнеса, при отпуснатите заеми не е така. Ръст през октомври има на кредитите за предприятията, докато при заемите за гражданите се отчита спад, което е и основната причина да се свие общият обем на кредитния портфейл на банките. Заемите за нефинансовите предприятия нарастват с 36 млн. лв. през октомври и достигат 36,154 млрд. лв. А заемите за домакинствата намаляват с 48 млн. лв. до 18,541 млрд. лв. Това свито кредитиране кара банките да свалят лихвите по влоговете. А в резултат в търсене на по-голяма доходност редица инвестиционни фондове, застрахователи и пенсионни фондове увеличават инвестициите си в акции в страните от ЕС и наваляват влоговете си в банките у нас.