Да се установи точно кой е погребан под връх Каста в град Амфиполис, община Серес в северната част на Гърция, не е възможно докато не приключат научните изследвания, но не бива да се изключва нито една от версиите, включително, че тук е гробницата на Александър Велики. Това заяви ръководителят на археологическия обект Катерина Перистери.
Погребението в Амфиполис се определя като най-голямото откритие от последните десетилетия – погребалният комплекс е с диаметър 158,4 метра, заобиколени от мраморна стена с дължина 497 м, а в гробницата са открити мозайки и скулптури на сфинксове и кариатиди. Разкопките се провеждат тук от 2012 г., но от август, когато стана ясно какъв е мащабът на погребението, те привлякоха вниманието на цялото гръцко общество.
Докладът за разкопките предизвика голям интерес – заседателната зала на Министерството на културата беше претъпкана, а дискусията продължи 4,5 часа, въпреки че първоначално форматът на срещата не предполагаше въпроси към археолозите.
Перистери даде предимно общи отговори и бягаше от конкретика, която би могла да даде основание за различни версии, което предизвика недоволството на колегите й. Тя все пак посочи, че не бива да се изключва версията, че там може да е погребан самият Александър Велики.
Това е най-голямата древна гробница в Гърция. Изградена е по времето на Александър III Македонски и вътре може би са положили останките на неговото семейство или на някого от пълководците му. По времена разкопките е открит скелет, който е предоставен на антрополози за изследване. Открити са монети от три периода с изображения на Александър - от IV век преди Христа, от II век преди Христка и III век след Христа.
Преди това се появиха съобщения, че погребаният не е бил балсамиран, което би могло да изключи версията, че това е гробницата на Александър Македонски, тъй като той умира в Египет.