Отделеният бюджет за възстановяване и подпомагане при бедствия е крайно недостатъчен – имаме нужда от алтернатива . Това заяви Томислав Дончев, вицепремиер и министър на европейските фондове и икономическата политика, пред БНТ.
„Все още ситуацията в страната е критична – след оттеглянето на водата се смятат и оценяват щетите след бедствието. Засягаме един принципен въпрос. Ние имаме един ресурс в Междуведомствена комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет, който не е безкраен . Бюджетът ни е 70 милиона лева, макар че за изминалата година беше малко по-голям – в средата на годината беше увеличен с 50 милиона. Тези средства са крайно недостатъчни, защото имахме бедствия във Варна, Бургас, Добрич, Велико Търново и Габрово. Това са общини с големи щети, включително и по публичната инфраструктура – тя е от порядъка на десетки милиони, които трябва да бъдат възстановени. Това са пътища и мостови съоръжения, но за съжаление, няма как да стане за 6 месеца”, обясни Дончев.
„След всяко бедствие си задаваме един и същ въпрос, а след това темата угасва - какво правим по отношение на частните домове?", попита Дончев и допълни, че в основната си част в междуведомствената комисия са свързани с публична инфраструктура – пътища и всякакви други съоръжения. Съществуват два варианта. Единият е задължително застраховане с всички произхождащи от това щети. Алтернативата, която се прилага в някои европейски и други държави, е така наречения „катастрофичен пул””, посочи той.
„Ролята на държавата като вид застраховател срещу съвсем скромно плащане от порядъка на 5-10 евро, в зависимост от стойността на имота, да се гарантира пълно обезщетяване на собственика, ако домът му е пострадал от бедствие. И двата варианта имат своите предимства и недостатъци. Убеден съм, че третият вариант – този, който имаме към момента, не е вариант. След всяко бедствие има едно очакване от засегнатите за помощ, а в същото време с този скромен ресурс, който се взима от данъците на всички, няма как да е достатъчен”, съобщи още Томислав Дончев.