Министърът на културата Вежди Рашидов подписва утре окончателния договор за българската изложба в Лувъра с шефа на парижкия музей Жан-Люк Мартинез. В Париж Рашидов ще договори последните детайли, свързани с транспортирането и опаковането на 1628 български артефакти от тракийската епоха.
В прочутата зала „Ришельо" от 15 април до 20 юли догодина ще бъдат изложени и 20 експоната от фонда на Лувъра и от 11 други музеи, сред които Британския в Лондон, Прадо в Мадрид, колекциите на Неапол и Бари, Италия. Изложбата „Епопеята на тракийските царе: археологически открития в България" ще бъде съпътствана от богато илюстриран каталог. Централна атракция ще бъде царското погребение от могилата Голямата Косматка край Шипка, където се предполага, че е гробът на Севт III.
Освен прочутата бронзова глава на царя ще бъдат изложени шлемът му, наколенниците, разкошният златен венец, и още - меч, ножница, златна чаша, кани, амфори, нишки от златотъкан килим. Новият шеф на Лувъра Жан-Люк Мартинез встъпи в длъжност през пролетта на миналата година, но е участвал във всички преговори с българската страна заедно с предшественика си Анри Лоарет. В рамките на 5-годишния договор за съвместно сътрудничество ще има още две наши експозиции в елитния парижки музей - на византийското и ислямското изкуство.
Рашидов планира откриването на тракийската изложба да се превърне в своеобразни дни на българската култура. В тях може би ще се включи с концерт в катедралата „Нотр Дам дьо Пари" хорът „Йоан Кукузел", ще има оперни и театрални спектакли, литературна вечер на Антон Дончев. Докато трае нашата изложба в Париж, в София ще бъдат открити две експозиции от Лувъра. За тях все още няма подробности.