Понесените преки щети от наводненията в България до месец септември са в размер на 311 млн. евро, а до края на годината сумата сигурно ще надхвърли 400 млн., като се пресметнат щетите от бедствията в последните два месеца. Днес обаче Европейският парламент одобри отпускането на финансова помощ за България в размер на 10,6 млн. евро.
Трябва да се промени механизмът за отпускане на средства от ЕС по линия на фонд „Солидарност", заяви по този повод българският евродепутат и заместник-председател на ВМРО Ангел Джамбазки.
Струва ли ви се справедливо най-бедната държава в Съюза да получава 6 пъти по-малко финансова помощ от Република Сърбия, запита той и припомни, че Сърбия не е член, но ще получи 60 млн. евро.
Подкрепих доклада за корекция на бюджета във връзка с мобилизиране на средства от фонд „Солидарност", за да бъдат отпуснати средства за пострадалите от наводнения държави. Очевидно е обаче, че отпуснатата финансова помощ за България е крайно недостатъчна. Изключително несправедливо е държава-членка с понесени щети за над 311 млн. евро да получи едва 10,6 млн. евро. Настоявам действащият механизъм на фонд „Солидарност" да бъде преосмислен и променен, заяви Джамбазки.
Евродепутатът на ВМРО е поставил този въпрос и пред Комисията с позицията, че механизмът вместо да помага, явно дискриминира бедни държави като България. По този начин на изчисляване на средствата се наказват бедните държави и ще бъдат лишени от адекватна помощ. Те ще са принудени сами да се спасяват - това не е солидарност, това е геноцид, коментира Джамбазки.
Механизмът за определяне на помощта е крайно несправедлив - сумите се изчисляват въз основа на брутния национален доход, тоест по-бедните държави получават по-малка солидарност, респективно средства, за идентични щети.
Според заместник-председателя на ВМРО няма човешка и икономическа логика, по която най-бедните да получават най-малко, само защото са бедни. За пореден път сработва схемата за богатия Север и бедния Юг и това състояние изкуствено се поддържа от ЕК и ЕП, за да се угажда на няколко големи държави-членки, допълни той. Този модел е пагубен и докато той съществува евроскептицизмът с основание ще набира все повече сила в Европа, смята Джамбазки.