Столичният общински съвет гласува днес премахването на паметника пред Националния дворец на културата и възстановяването на мемориалните плочи на Първи и Шести полк. Отлаганото с години решение няма да получи подкрепата само на съветниците от БСП, които са 15 от общо 61.
С днешния доклад ще се отмени и решение на общинарите от 2005 г. "1300 години България" да бъде преместен в Южния парк, а фигурите от монумента временно ще бъдат дадени на Музея на София. След това ще бъде решена съдбата им, което не изключва поставянето им в Южния парк. Демонтажът ще стане възможно най-скоро.
Авторът на монумента е против.
Години наред Столичната община обмисляше съдбата на паметника, който е в окаяно състояние от поне две десетилетия. През 2012 г. от него бяха премахнати тонове желязо от елементите, които застрашаваха минувачите. По инициатива на главния архитект на София Петър Диков беше направена онлайн анкета, в която отговорът за демонтаж надделя. След няколко отлагания през пролетта на тази година беше обявен и конкурс за нов облик на мястото, който остана без победител.
По проекта за възстановяването на войнишките плочи, който е предложен от Съюза на ветераните от войните, Съюза на запасните офицери, Съюза на военноинвалидите и Съюза на парашутистите, тепърва ще бъде направено изчисление на разходите. Възможно и да бъде променен.
Срещу проекторешението на Столичния общински съвет, което ще бъде разгледано днес, се обявиха шефът на СБХ Любен Генов, шефът на САБ - арх. Георги Бакалов, общинските съветници арх. Борислав Борисов и Милка Христова, скулторите Иван Русев, Емил Попов, проф. Десислава Минчева, инж. Антон Малеев, проф. Ивайло Мирчев, както и проф. В. Старчев.