Неувереност на правителството в икономическото развитие на страната се крие в минималния ръст на БВП от 0.8%, при условие, че във второ и трето тримесечие отчетеният ръст бе 1,6%. Според анализаторите това се прави, за да се преизпълни планът и да имат средства за харчене.
Констатацията направи председателят на БСП Михаил Миков на среща с представители на клуб „Единство". Сред гостите бяха дипломати, активисти на партията и на обществени организации, приятели и гости.
„Аз смятам, че не е само това. Едно такова скромно планиране по-скоро крие неувереност на правителството в икономическото развитие на страната", подчерта Миков. По неговите думи тегленият дълг то 8 млрд. лв. за последните 15 години ще бъде най-висок, като процент за толкова кратко време, което довежда лихвените разходи до 1 млрд. годишно.
„Моите очаквания са, че гражданите в краткосрочна перспектива ще започнат да изпитват затруднения в ежедневието си", обясни Миков. Единствената спойка, която държи управляващата коалиция, според него, е участието във властта и реализацията на определени кадри в управлението. Той е на мнение, че вече се търси подкрепа от ДПС.
„Приетият бюджет и политиката на новото правителство очертават връщане към онзи курс, който се провеждаше от първия кабинет на Бойко Борисов - дясна политика, насочваща финансовите ресурси на държавата най-вече към едрия бизнес и големите инфраструктурни проекти, без да полага усилия за стимулиране на потреблението", каза той.
За промените в пенсионната система, Миков коментира, че идеята е била чрез втория стълб или от капиталовата пенсионната система, да се създаде възможност за компенсиране на трайно оформящия се дефицит в НОИ. „Той постоянно изсмуква ресурс от бюджета и прави така, че държавата при свити приходи да запълва все по-голям ресурс там", уточни той.
„Южен поток" е голяма загуба за България- трета поредна и ни определя място- в средата на кръгово движение", заяви Миков. Според него всички проведени срещи нямат значение, след като страната ни не може да реализира геополитическото си място. „Ще бъде много неприятно, ако едни не толкова коментирани проекти, също заобикалят България. Става въпрос за Европейските железопътни и пътни коридори", обясни той.
„Годината, която си отиде, е свързана с коренна промяна в отношенията между Европа и Русия, които се отразяват на целия регион и света като цяло", каза Михаил Миков. По неговите думи това налага евентуално принудително ориентиране на търговско-икономическите и на политически отношения на Русия на Изток, а не толкова към Европа. Според него събитията в Украйна очертават една по-дълго срочна перспектива, която ще доведе до негативни резултати и за Европа, и за Русия, а България ще понесе най-тежки последици от всички това.
Друга тема, на която Миков обърна внимание, са процесите през последните два месеца, които окончателно са решили спора дали нововъзникналото движение АБВ от бивши дейци на БСП, е лява политическа формация. „То показва участието им в управлението и ангажирането им с политики, които са далеч дори и от либералното разбиране за лявото", заяви той.
По негово мнение една по-краткосрочна перспектива не дава особени шансове на АБВ да се легитимира като политическо представителство в лявото пространство. „Ще успеят да назначат определени хора и ще реализират ползи от участието във властта, но големият въпрос за засилването на влиянието на левицата в България ще мине без тяхно участие. Ние имаме нормални, човешки отношения с тях, но всеки си е избрал пътя в тази сложна обстановка", заключи Михаил Миков.