СВЯТ


54% от сърбите искат да са в ЕС

1 4656 02.01.2015
54% от сърбите искат да са в ЕС

Мнозинството от сръбските граждани биха гласували на референдум за членство на страната в Европейския съюз, макар че едва една четвърт от тях знаят в коя фаза на интеграция се намира Сърбия.


Според резултатите от анкета на "Ипсос Стратеджик маркетинг" едва 24% от гражданите знаят, че страната им вече е започнала преговори за членството си в съюза.

 

37% мислят, че страната още очаква дата за преговори, а останалите смятат, че страната е в още по-ранна фаза на интеграция, или изобщо нямат представа докъде е стигнала.

 

На евентуален референдум за членство в ЕС 54% от гражданите биха гласували "за", а 27% "против". Все пак превес имат тези, които вярват, че стандартът на живот ще се подобри след встъпването на Сърбия в съюза, пише агенция Новости.

 

Според получените резултати 52% се отнасят положително към Русия, докато към ЕС показателят е 32%. Въпреки това болшинството биха гласували с "да" на един референдум за членство.

 

През януари месец 2014 година Сърбия започна официално преговори за присъединяване към ЕС, като получи официален статут на кандидат за членство още през март 2012 г.

 

Брюксел обяви отваряне на преговорите над година по-късно. Това стана през април 2013 година, когато Сърбия постигна "историческо споразумение" за нормализиране на отношенията си с Косово.

 

Преди това трябваше да изпълни и условието на Хагския трибунал да залови и предаде на съд военнопрестъпници като Ратко Младич, Горан Хаджич и Радован Караджич.

 

Очаква се преговорите да продължат около шест години, докато Сърбия успее да преведе своите институции и закони в съответствие с европейските изисквания и да стане пълноправен член на Съюза за следващия финансов период, започващ от 2020 г.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама