Журналистката Румяна Угърчинска, която от години живее във Франция, коментира в интервю за Фрог нюз жестокия атентат срещу сатиричния вестник "Шарли Ебдо". По думите й всички имаме вина за разпространението на тероризма, тъй като не воюваме срещу него с подходящи средства.
- Г-жо Угърчинска, каква е атмосферата във Франция след вчерашния кървав атентат срещу "Шарли Ебдо”? Има ли паника?
- Французите не се страхуват от терористите, няма да се дадат каквото и да последва. Те излязоха снощи спонтанно, без никаква организация. Бяха поне 100 хиляди. Това е най-силното послание, което Франция изпраща.
- Българинът в такава ситуация ще постъпи ли като французина или ще се скрие?
- Не бих казала, че ще се скрие, все пак съм българка. Не мога да обобщавам. Но българинът не е научил колко е висока цената на словото. Не се е борил достатъчно за това. Това е истинският лост на демокрацията, на българина тепърва предстои да се бори за това. В България няма свобода на словото. Журналистите трябва да извоюват тази битка и да се жертват за словото.
- Защо българските журналисти не надигат глас?
- Защото демокрацията не гарантира тяхната независимост. Във Франция има закони, които защитават журналистите.
Във Франция имаше концентрация на медии в ръцете на един предприемач. Но това позволи на французите да създадат закон против концентрацията на медиите.
- Вчера имаше атентат и срещу синагога във Франция, а днес престрелка. Събитията имат ли връзка с тероризма срещу сатиричния вестник?
- Няма установена връзка за престрелката и синагогата. А иначе ако тръгнете да следите всички криминални прояви във Франция, край нямат. Няма коментари във френските медии. Сега акцентът е атентатът върху сатиричния вестник, тъй като е засегнато нещо, което много ценят, а именно свободата на словото. Всичко друго е несравнимо с този атентат. Вместо да накарат Франция да застане на колене, извършителите на този атентат я изправиха на крака.
- Безсилни ли сме пред „Ислямска държава”, „Ал-Кайда”...?
- Те не са силни със своята численост и с оръжията си, а с идеологията. Ние разрешихме да се разпространят тези терористични групировки с начина, по който отстъпваме от своите ценности. Те са силни дотолкова, доколкото им позволяваме. Ние воюваме с оръжия, които не са приспособени към този вид враг. Тези оръжия не са само полиция, правосъдие, наказание, те трябва да бъдат свързани с обучение, просвета. В момента това се коментира във Франция. Много по-трудно ще промиете мозъка на един млад човек, който е просветен.
Даниела Николова