И в България вече има радикално мислещи ядра - държавата е част от глобализацията и не може да остане бяло петно. Трябва да се запитаме дали списание като „Шарли Ебдо" може да се появи в България. Не би следвало да има никакви пречки пред свободата на словото - всичко на масата, това е силата на нашата система.
Това каза в студиото на сутрешния блок на бТВ арабистът проф. Владимир Чуков по повод възхода на групировката „Ислямска държава" в Сирия и Ирак и новите заплахи за света, които представляват нейните привърженици. Лоялност към организацията декларира терористът Амеди Кулибали, който взе заложници в кашерен магазин в Париж в атака, „координирана" с атентата срещу сатиричното издание „Шарли Ебдо", извършен от братята Саид и Шериф Куаши на 7 януари.
„Както и в Европейския съюз, ние сме в периферията и на икономиката на тероризма", коментира икономистът Емил Хърсев.
Двамата експерти насочиха разговора към икономиката на съвременния тероризъм. Според италианската изследователка и експерт по темата Лорета Наполеони, брутният продукт на тероризма е в размер на около 2-3 трлн. долара годишно, колкото са бюджетите на държави като Франция или САЩ.
„Определено става въпрос за пари - всеки подобен социален феномен, който увлича милиони хора, се нуждае от издръжка. Около 1 милион души са заети в индустрията на терора - плаща им се да изпълняват паравоенна служба. Над 10 млн. души са тези, които използват част от времето си, за да подпомагат тероризма", посочи Емил Хърсев.