Основна задача на света е да се пребори с екстремизма без да нарани мюсюлманското население. Това казва Симеон Николов, директор на Центъра за стратегически изследвания в сигурността и международните отношения.
По думите му експертите твърдят, че никъде не е написана забраната за изобразяване лицето на пророка Мохамед, а това е твърдение единствено на крайното, радикално течение на исляма, което набира сила в днешни дни.
„Въпросът за насилието също се изкривява, защото Kоранът наистина съдържа текстове, призоваващи към насилие срещу неверниците, но е въпрос на тълкуване. Подобни текстове има и в Библията. Въпреки това, показателно е, че единствено Турция предупреди след атентата в Париж за риск от ислямофобия”, добавя Николов пред "Фокус".
„Ние сме осъдени да живеем с около 1,8 милиарда мюсюлмани от общо над 7 млрд. население в света, с над 40 милиона мюсюлмани само в Европа. Затова и на демонстрацията в Париж представителите на различните религии си подадoха ръце и показаха, че взаимното уважение е в основата на нашето съжителство”, каза още той.
„Основният проблем ще бъде, как да унищожим екстремизма без да нараним милионите мюсюлмани, защото както всеки от нас счита за свещено правото да вярва в Христос, трябва да признаем и всеки друг да носи в сърцето си своята вяра”, заключи Николов.