Русия въвежда нови правила, които засягат излъчването и разпространението на филми. Според тях филмите, които "петнят националната култура, представляват заплаха за националното единство или подриват основите на конституционния ред", няма да получават разрешение за прожекции в кината.
Новите правила са своеобразно продължение на закона от 2014 г., който забранява ругаене и псуване във филмите.
Новите правила все още не са закон, въпреки че е трябвало да влязат в сила от 1 януари, уточнява агенция "Интерфакс", която се позовава на неназован източник от Министерството на културата. В момента предстои да минат за одобрение през други министерства.
Филмовите деятели реагираха веднага. "Кой ще решава дали културата е опетнена? Министърът? Зрителите? Съд? И на базата на какво?", пита режисьорът Андрей Прошкин. "Какво повече може да опетни една култура от един подобен закон?"
"Какво значи национално единство? Това е нов термин, в миналото го нямаше", казва Даниил Дондурей, редактор във филмовото списание "Изкусство Кино". "Едно време си имахме само "антисъветска пропаганда".
Промяната идва в момент, в който Министерството на културата в Русия трябва да се радва на голям филмов успех – номинирането на "Левиатан" за "Оскар" и спечелването на "Златен глобус" за 2015 г. Министърът на културата Владимир Медински обаче е на друго мнение: "Не разпознах нито себе си, нито колегите ми, нито приятелите ми, нито дори приятелите на приятелите ми в героите на "Левиатан", припомня "Гардиън".
Медински има и други изказвания: според него на създателите на исторически филми трябва да се обяснява кое е добро и кое е зло, а що се отнася до държавните субсидии на филми - "всички цветя трябва да растат, но ние ще поливаме само тези, които ни харесват".