За пенсия отиват около 30% от възнаграждението на всеки от нас. Тези проценти са разпределени между държавата, работника и работодателя. 12 % поема държавата, 10 % - работодателят и 7, 8% работникът. От тези пари се отделят 5% за втория стълб (частните пенсионни фондове). Тези пари са за лични сметки и се унаследяват от наследниците при смърт, разясни пред Фрог нюз бившият социален министър Христина Христова.
В НОИ важи принципа на солидарността. Парите отиват в общия кюп и изтичат от многото пробойни за социалната пенсия, която хората получават без да имат трудов стаж, за гарантираната минимална пенсия, за инвалидната пенсия (800 000 души), за ранното пенсиониране (225 000 души).
Първият стълб на пенсионната система е форма на спестяване, при която работещите хора този месец внасят осигурителни вноски, които трябва да стигнат за пенсии на възрастните за следващия месец. За съжаление не стигат, стигат 47%, а 53% идват от бюджета и това е тежък проблем, отбелязва бившият социален министър.
Ако трябва да има реформа, то трябва да се промени изцяло философията на пенсионна система и то в посока да се гарантира правото на избор поне на хората, които сега постъпват на пазара на труда. Младите трябва да могат цялата си осигурителна вноска за пенсия да внасят във втория стълб, ако желаят.
Частните пенсионни фондове са бъдещето. Като човек внася парите си там, ще знае във всеки момент колко са те. Сега човек една година пред пенсия не знае каква ще му е тя, отбелязва Христова.
Има, разбира се, какво да се желае да се направи по отношение на сегашните частни пенсионни фондове. Държавата трябва да направи оценки и одити, законодателни промени, за да се намалят таксите и да се видят инвестиционните протфейли.