Мъже и жени, избрали да изкарват парите си от гурбет в чужбина, са оставили у нас без пряк надзор 267 753 деца. Децата им най-често се гледат от близки и далечни роднини, дори от съседи. При общ брой на децата в България от 1 191 221, тези, които са оставени от работещи зад граница майки и бащи, са 267 753, пише в изследване на фондация ”Партньори - България”.
Ситуацията е най-тревожна в селата в Източните Родопи, Северен Централен и Северозападен район. Там процентът на децата, оставени сами да се гледат, надхвърля 60%. Масово деца на гурбетчии отпадат и от училище, защото няма кой да ги контролира да учат.
Другата тревожна тенденция е разпадането на семействата на децата на имигранти. „Често родителят в чужбина създава друго семейство извън страната и оставя децата в България, без да го е грижа какво се случва с тях, посочва председател на общинския съвет във Вършец.
Често такива деца се затварят в себе си. „Невъзможността да споделя с майка ми лични тревоги ме кара да се чувствам неудовлетворена, често се затварям в себе си”, казва ученичка от Видин. „Понякога плача, че родителите ми ги няма до мен”, споделя момче от Сливен.
„Такива деца често проявяват враждебност и причината не е заради отношения с връстниците им, а защото са обидени на родителите си, че са изоставени”, казва училищен психолог в Гоце Делчев. Много от децата „ежедневно общуват с родителите си по скайп и телефон. Това са предимно тези с етнически български произход”, казва служител от службата за закрила на детето в Търговище.