Калкулациите на Дянков по отношение на външния дълг бяха тотално сбъркани. Когато става дума за неговите критики, можем да говорим само за една лична оценка. Ако през 2000 България е дължала 3/4 от икономиката си на своите кредитори, през 2009 г. дългът е по-малко от 1/6". Това заяви в "120 минути" по bTV финансовият министър в кабинета на Сакскобургготски Милен Велчев.
Спадът на еврото няма да се отрази много на външния дълг и то най-вече благодарение на сделката от 2002 г. Когато еврото спада, спада и нашия дълг спрямо долара, а самото взимане на дълг е неизбежно, допълни той.
Въвеждането на еврото винаги е стояло като цел. По думите му страната ни е в позиция, сходна с тази на Естония, Латвия и Литва - страни със валутен борд, които нямат своя парична политика и нямат възможност да регулират икономическите процеси.
Съобразяваме се с паричната политика на ЕЦБ и няма нищо лошо в това да участваме в решенията, които се вземат във Франкфурт, каза още Велчев.
Дори СИРИЗА не изявява желание да излезе от еврозоната, но не е невъзможно да се случи, ако те спазят предизборните си обещания. Ако това стане, кредиторите едва ли ще дадат аванс на Гърция. Все пак всички знаем, че риториката преди изборите е съвсем различна спрямо реалността в последствие, коментира той обстановката в Гърция.