След Бургас и Варна грипна епидемия обявиха и в Стара Загора. В Бургас от днес се заговори и за птичи грип. Има и нови случаи на заразени от опасната туларемия. Как да се предпазим от тях, разяснява пред Фрог нюз директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. д-р Тодор Кантарджиев.
- Грипът се разпространява във все повече райони. Имуномодулаторите могат ли да ни предпазят?
- Никакви имуномодулатори не помагат срещу грип, както твърди академик Гълъбов. Това може да каже само човек, който последните 30 години не е виждал пациент и последните 20 години не се занимава с медицина. Да си направиш имуномодулация е все едно да си направиш промяна на психиката. С билки можеш ли да си направиш промяна на психиката?!
Националният център по заразни болести провежда най-голямото сентинелно изследване, което проследява повече от няколко хиляди медицински практики. Всеки ден ние се обаждаме на специалисти от РЗИ, които са интервюирали лекари в доболничната помощ. Те са казали за деня колко пациенти са със симптоми подобни на грип. Това е важно, защото обхваща много хиляди лекарски практики, както и десетки хиляди граждани, които могат да се обърнат към тези лекарски практики. По този начин следим във всеки един момент колко са болните в дадената област. Тези данни се дават на Регионалните здравни инспекции и когато се наблюдава много бързо нарастване на хората, потърсили медицинска помощ по този повод, се преценява дали това е епидемична или предепидемична ситуация. Много ми е чудно как това правят колегите в Западна Европа, където когато се обадиш на лекар с оплакване за температура и кашлица, те преглеждат след 3 месеца. Чудя се как тези хора ни дават акъл как да си организираме здравеопазването и как да се грижим за болните българи!
- Какво да правим при грипна епидемия?
- Да се избягва контактът с грипно болните. Не трябва да се пипа носът, устата и очите. Ваксини не помагат. Нека не се търгува със здравето на българския народ.
- Има нов случай на птичи грип.
- Той е от пеликан. Птичият грип от този тип е инфекция само по животните. Преди години са наблюдавани случаи на птичи грип при хората, които са живели в непосредствена близост с птици по домовете си. В момента няма заплаха за населението. РЗИ взема адекватни мерки.
- Предупреждавате за опасно инфекциозно заболяване.
- От 1 януари в България се появиха 5 случаи на новооткрита туларемийна инфекция. Тя се появи 1997 г. , когато не се обработваше селскостопанската земя. Увеличаваше се броят на мишките. Оре ли се земята, няма мишки. От 1 година се появи странна практика, продиктувана от наши велможи в Министерство на земеделието, Фонд „Земеделие” и ЕС да се дават пари за засята земя, но не за прибрана реколта. Тази година хора, които нямаме понятие от селско стопанство и икономика на селското стопанство, бяхме смаяни, че в България масиви с царевица, слънчоглед... не се прибират. Есента предупредих, че когато не се прибира реколтата, ще се навъдят мишки, полски гризачи и ще имаме големи проблеми през 2015 г. с инфекции, пренасяни от тези животни и кърлежите. Туларемията в момента е в Софийско и Стара Загора. Имаме сведения, че в много области се появяват такива случаи на изчезналата през последните 5 г. инфекция. Тя е в групата на особено опасните инфекции и често влиза в арсеналите на бактериологическото оръжие. Тази болест, ако не се диагностицира и лекува правилно, може да доведе до смърт.
Даниела Николова