България не е поемала ангажименти за пряко военно участие срещу „Ислямска държава“ пред генералния секретар на Нато Йенс Столтенберг, заяви ген. Михо Михов – председател на Комисията по отбрана в Народно събрание. Той обаче допълни, че България, като страната членка на Алианса има ангажимент за политическо и съюзно участие .
Ген. Михов допълни, че конфликтите в Близкия изток пряко се отразяват на България чрез бежанския поток на южната ни граница с Турция.
„Турската страна вече проявява активност и недобронамереност към идеята за изграждане на преградно съоръжение, но ние там ще изпратим в помощ на “Гранична полиция“ не повече от 100-150 души, които ще осигуряват логистика и поддържане на комуникация. Не считам, че фортификационните проекти в случая са работещи, а и самото преградно съоръжение няма претенциите и ангажиментите да се възпират военни формирования. Това са все пак граждани, които търсят жизнено пространство или бягат от геноцид и терор и към тях изискванията не са такива. Важното е с такива съоръжения да ги направляваме към контролните пунктове, където нещата са приети на международно равнище, а не да се преминават границите безконтролно.“, обясни ген. Михов пред "Фокус".
По отношение на бюджета за отбрана, народният представител коментира, че разговорите на всички членове на Комисията по отбрана в парламента са насочени към това, ако приходите са добри, още тази година да се актуализира бюджета на военното министерство, да се замрази числения състав на армията и да се поддържа една по-висока боеспособност.
„В програмата на правителството е записано, че 2% от БВП ще отиват за бюджет за въоръжените сили, друг е въпросът, че срокът за постигането на тази цифра е доста разтеглив – 6 години“, посочи ген. Михо Михов.