В разработената от мен концепция за развитие на дейността на ДАБЧ изхождам от разбирането, че една част от правната рамка, определяща държавната политика към българите в чужбина, съдържа неактуални юридически постулати, коментира за Фрог Нюз Спас Ташев, един от кандидатите за председател на ДАБЧ.
Тъй като е разработена преди членството на България в ЕС, при променилите се днес условия, се налага и нейното изменение, за да бъдат отстранени недостатъците.
Според мен, основните стратегически цели на ДАБЧ са следните:
· Съхраняване на българското етнокултурно пространство;
· Духовно единение на всички българи по света с България;
· Българските общности да играят ролята на мост на сътрудничество между България и държавите, в които пребивават;
· Изграждане на български лобита в чужбина;
За да се постигнат, необходимо е да се промени Устройствения правилник на ДАБЧ с цел нейното преструктуриране. Не е нормално по-голямата част от персонала на ДАБЧ да е съсредоточен в общата администрация и се занимава с издаване на удостоверения за български произход. Бих създал две специализирани дирекции: териториална и функционална, за да се подобри качеството на извършваните от ДАБЧ услуги, съобразени със специфичните нужди на българите в чужбина.
Освен това дейността на ДАБЧ по удостоверяване на българския произход отнема огромен ресурс, свързана е с противоречиви резултати, като в същото време провокира обществено напрежение и периодични медийни скандали. Именно тук корупционният риск е най-голям. При наличието на специализирана дирекция „Българско гражданство” към Министерството на правосъдието, е логично въпросното удостоверение да отпадне от задълженията на ДАБЧ.
ДАБЧ трябва да се включи по-активно при управлението на имиграционните потоци към България, тъй като заселването на лица от български произход е елемент от общия имиграционен поток.
Бих създал и постоянно действащ Обществен съвет към ДАБЧ, коментира Спас Ташев.