Законът за Сметната палата се промени, за да се смени съставът на институцията и да се сложат на овакантените места определени хора. Преди година и половина върнахме стария закон, с който беше създадена Сметната палата и който действаше успешно няколко години под председателството на проф. Валери Димитров. Законът беше създаден по искане на ЕС. Когато ГЕРБ дойдоха на власт го смениха, за да направят трансформация в състава на Палатата, коментира пред Фрог нюз депутатът от БСП Петър Кънев новия закон за Сметната палата.
Когато ние дойдохме на власт, върнахме закона, с който беше създадена Сметната палата – с колективния орган на ръководство. Европа ни подкрепи за закона, който работеше до смяната от ГЕРБ. В момента се връщаме на хибрида, в който се обяснява, че колективното ръководство не било добро решение. Сега се предлагат обаче 5 човека, което отново е колегиално ръководство. Философията на закона не се променя, само че няма да са тези 9 човека, а други 5 човека, избрани от ГЕРБ, посочва Кънев.
Намаляването на броя на ръководното тяло на Сметната палата засилва възможностите за манипулация и неефективни решения. Новият закон на ГЕРБ има за цел да позволи кадрови промени в тази институция. Аргументите за контрола на публичните разходи са неубедителни, коментира от своя страна зам.-председателят на Народното събрание Алиосман Имамов.
Има съмнения за лобистки решение по отношение на малките общини. Те ще бъдат одитирани от частни такива, от организации на одиторите... Рекетът ще процъфтява, смята Имамов.