Промените в осигуряването за втора пенсия предстои да се обсъждат и изясняват. При всеки случай става дума за промяна на механизма, а не на съдържанието на пенсионната система.
Това заяви от парламентарната трибуна вицепремиерът и министър на социалната политика Ивайло Калфин. По време на редовния парламентарен контрол Калфин бе запитан от Мая Манолова дали практически в момента е възможно партидите да бъдат прехвърлени от частен фонд в държавното обществено осигуряване, каквото решение парламентът прие в края на миналата година.
"Този хаос, тази каша, макар създаден от ГЕРБ, е във вашата градина. Вие сте социален министър и не трябва просто да говорите за стабилност и устойчивост, а да ги създавате", каза тя на вицепремиера и министър на труда и социалната политика. Манолова попита също така как възнамерява държавата да осигури активен живот на възрастните хора в страната. Манолова покани Калфин още в понеделник заедно да отидат и да опитат да прехвърлят вноската й.
"Не е първият случай, в който някой закон има нужда от подзаконова нормативна уредба", отвърна Калфин.
Вицепремиерът призна, че възможността за избор къде да отива допълнителната пенсионна осигуровка е много важна и трябва да има широк обществена дискусия по въпроса. Той посочи, че на сайта на Министерство на финансите вече са публикувани редакционни текстове, по които е добре да се изкажат "обществото, експертите, специалистите". Според него следващите промени трябва да са концентрирани върху качеството, а да не се гони бързо решение.
В кулоарите на парламента вицепремиерът уточни, че "следващият вторник в този формат, в който обсъждаме мерките на пенсионните реформа, ще обсъждаме фондовете със социалните партньори, представители на парламентарните групи, каним и представители на Асоциацията на пенсионните дружества".
На въпрос дали има опити за разклащане на пенсионната система, Калфин отговори, че не може да се говори за "случки, подобни на КТБ" в контекста на частните пенсионни фондове. Той обясни, че както и да се изчислява доходността - дали ще се равнява с банков депозит или с инвестиция в пенсионен фонд, ако се сложи инфлацията, тя не е особено висока. Това обаче не обезсмисля частните пенсионни фондове и капиталови схеми.
"Това е един от възможните начини за инвестиция на средства за пенсии. Понеже очакванията на много хора са, че ще получат значително увеличение, би трябвало да има повече информация и на хората да се даде право на избор", каза Калфин.