Програмата за саниране на блоковете с един милиард лева държавни пари вероятно ще е източник на огромна корупция и ще доведе до завишаване на цените на строителни работи.
Това мнение обикаля като призрак медийното пространство, а днес бе потвърдено и от зам.-председателя на Камарата на архитектите в България, архитект Николай Гълъбов. По думите му обществените поръчки по проектирането и строителството трябвало да се разделят, вместо да се изпълняват заедно, каквато е сегашната методология.
В програмата за саниране на панелните блокове трябва да се привлекат и частни инвестиции, вместо държавата да осигурява 100% от парите, заявиха Минчо Бенов, координатор на неправителствената организация - коалиция "Достоен дом" и Драгомир Цанев – зам.-директор на "ЕнЕфект".
Трябва да сме много внимателни към качеството на услугите, каза Цанов и посочи, че е възможно при лошо качество на топлоизолацията на сградите да се стигне до лоши хигиенни условия в жилищата и поява на мухъл.
Припомняме, че след първоначалната еуфория за безплатно саниране започнаха зрънце по зрънце да се появяват и уловките в процедурата. Така например стана ясно, че санирането ще вдигне данъчната оценка и съответно данък сгради. Ако сега се плащат 80-90 лв., след обновяването налогът ще е 100-120 лв. Лиляна Павлова заяви още, че програмата за саниране е 2 г. или до изчерпване на финансовия ресурс, което оставя отворен въпроса дали парите няма да свършат за отрицателно време.